Մինչ ամբողջ աշխարհը պայքարում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համավարակի դեմ, տարբեր երկրներում ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են ստիպված մնալ տանը: Ուստի, այս պահն օգտագործելով, ուզում ենք կիսվել ձեզ հետ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) սննդաբան-փորձագետների խորհուրդներով, թե ինչպես այս փորձությունը վերափոխել հնարավորության՝ բարելավելով մեր առօրյա սննդակարգը և ավելի ամրացնելով մեզ ու մեր հարազատներին:
1. ՋՈՒՐ, ՋՈՒՐ, ՋՈՒՐ․․․
Մեր օրգանիզմի մոտ 75%-ը բաղկացած է ջրից: Սովորաբար խորհուրդ է տրվում օրական խմել մոտ ութ բաժակ ջուր:
Քանի որ մեկուսացման պայմաններում ֆիզիկական ակտիվությունը նվազում է, հնարավոր է, որ ծարավի զգացողություն չունենաք։ Այս դեպքում շատ կարևոր է մշակել կանոնավոր հիշեցնող մեթոդ՝ վստահ լինելու համար, որ ապահովում եք օրգանիզմի անհրաժեշտ հիդրատացիան:
Համի և լրացուցիչ սննդանյութեր ստանալու համար կարելի է սովորական ջրի բաժակին ավելացնել վարունգի, կիտրոնի կամ նարնջի կտորներ: Խուսափեք կամ, ավելի խրախուսելի է, բացառեք քաղցր ըմպելիքները (ներառյալ տնային կոմպոտներն ու «բնական հյութերը»), գազով գունավոր ըմպելիքները՝ շաքարի բարձր պարունակության պատճառով:
2. «ՇԱՐԺԻՉ» ՍՆՈՒՆԴ
«Շարժիչ» մթերքներն օրգանիզմի էներգիայի հիմնական մատակարարներն են՝ շարժվելու, մտածելու, աշխատելու, հիվանդությունները հաղթահարելու համար։
Այս խմբի մեջ են հացահատիկները՝ հնդկաձավարը, վարսակը, հաճարը, բրինձը, մակարոնեղենը, հացը և կարտոֆիլը:
Նախապատվությունը տվեք ամբողջահատիկներին, այսինքն՝ չմշակված հացահատիկներին կամ դրանցից ստացված մթերքներին: Ինչպես կարելի է տեսնել նկարում, մշակման ժամանակ հացահատիկները կորցնում եմ գրեթե բոլոր օգտակար նյութերը:
Ամբողջահատիկների օրինակ են ձավարը, հնդկաձավարը, չմշակված բրինձը, բլղուրը, վարսակը, հաճարը, ամբողջահատիկ հացն ու մակարոնեղենը։ Դրանք ավելի սննդարար են և դանդաղ են մարսվում՝ ավելի երկար ժամանակ սնունդ և էներգիա ապահովելով և օգնելով պահպանել քաշը։
3. «ԱՃԻ» ՍՆՈՒՆԴ
Աճի սննդախումբն օգնում է հատկապես երեխաների ֆիզիկական աճին և բարձրացնում է դիմադրողականությունը: Չնայած դրանց օրական պահանջը փոքր է, բայց ամենօրյա օգտագործումը շատ կարևոր է:
Այս մթերքներից են լոբազգիները, սերմերը, միսը, ձուկը, ձուն, պանիրը և այլ կաթնամթերք, ինչպես, օրինակ՝ կաթը և մածունը: Կարելի է գնել ուլտրապաստերիզացված կաթ և այլ կաթնամթերք, որոնք ունեն պահպանման երկար ժամկետ, ինչպես նաև սառեցնել միսը և ձուկը:
Ձուն սառնարանում կարելի է պահել գնման պահից մինչև երեք շաբաթ` կախված պիտանելիության ժամկետից: Այն օգտակար սպիտակուցների և մի շարք վիտամինների աղբյուր է:
Բուսական սպիտակուցների հիանալի աղբյուրներ են լոբազգիները՝ ոսպը, լոբին, սիսեռը, ոլոռը և այլն։ Դրանք պահպանման երկար ժամկետ ունեն, միաժամանակ, հարուստ են վիտամիններով ու հանքային նյութերով: Սպիտակուցային կազմը ամբողջացնելու համար խորհուրդ է տրվում օգտագործել հացահատիկների հետ միասին (օրինակ՝ ոսպով և բրնձով փլավ): Չոր լոբազգիները պատրաստելուց առաջ լավ լվացեք:
Սահմանափակեք կամ, ավելի խրախուսելի է, բացառեք վերամշակված մսի (երշիկ, նրբերշիկ և այլն) օգտագործումը, քանզի դրանք սովորաբար մեծ քանակությամբ աղ, ճարպ և քիմիական հավելումներ են պարունակում:
4. «ՓԱՅԼՓԼՈՒՆ» ՍՆՈՒՆԴ
«Փայլփլուն» սննդախումբն անհրաժեշտ է օրգանիզմի բոլոր համակարգերի, բոլոր օղակների, այդ թվում նաև իմուն համակարգի փայլուն աշխատանքի համար: Այս խմբի բոլոր գունագեղ սննդատեսակները վիտամինների, հանքանյութերի, անտիօքսիդանտների աղբյուր են։
Ամեն անգամ սնունդ ընդունելիս ավելացրեք այս սննդախմբի գունագեղ սննդատեսակներից․
Կանաչ մրգեր և բանջարեղեն. բրոկկոլի, սպանախ, կաղամբ, գազար, բրյուսելյան ծիլեր, կանաչ լոբի, վարունգ, դդմիկ, կանաչ պղպեղ, կանաչ խնձոր, կիվի, կանաչ խաղող, ավոկադո:
Նարնջագույն և դեղին մրգեր և բանջարեղեն. գազար,մանդարին, չիչխան, դդում, քաղցր եգիպտացորեն, դեղին պղպեղ, դեղին լոլիկ, դեղին խնձոր, ծիրան, նարինջ, գրեյպֆրուտ, դեղձ, տանձ, արքայախնձոր:
Կարմիր մրգեր և բանջարեղեն. լոլիկ, բողկ, կարմիր կաղամբ, ճակնդեղ, կարմիր խաղող, ելակ, ձմերուկ, կեռաս, ազնվամորի, նուռ, կարմիր խնձոր:
Կապույտ և մանուշակագույն մրգեր և բանջարեղեն. սմբուկ, մանուշակագույն կաղամբ, մանուշակագույն կարտոֆիլ, հոն, մանուշակագույն խաղող, սալոր, չամիչ, թուզ:
Դրանք հիանալի այլընտրանքային աղբյուր են նաև պահածոյացված, սառեցված, չորացրած կամ ֆերմենտացված/թթու վիճակում, եթե թարմ մրգեր ու բանջարեղեն դժվար է գտնել սեզոնայնության պատճառով, կամ եթե ամեն օր հնարավոր չէ գնել: Գերադասելի են առանց շաքարի սառեցման և չորացման մեթոդները։
Չմոռանաք նաև որոշակի ֆիզիկական ակտիվություն ապահովել: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը չափահասներին խորհուրդ է տալիս ֆիզիկական ակտիվությամբ զբաղվել օրական 30 րոպե, իսկ երեխաներին՝ մեկ ժամ:
Եթե թույլատրվում է, դուրս եկեք քայլելու կամ վազելու՝ պահպանելով անհրաժեշտ հեռավորությունը: Եթե տնից չեք կարող դուրս գալ, ապա առցանց գտեք վարժությունների տեսանյութեր, պարեք երաժշտության ներքո, յոգայով զբաղվեք կամ աստիճաններով վեր ու վար արեք:
6. «ՈՉ» ՍՆՆԴԱՄԹԵՐՔ — ԻՆՉԻ՞Ց ԽՈՒՍԱՓԵԼ
Առողջ սննդակարգի մաս չեն կազմում շատ յուղոտ, քաղցր և աղի սննդամթերքները (խիստ վերամշակված մթերքներ): Այս շրջանում հատկապես կարևոր է խուսափել կամ, ավելի խրախուսելի է, հրաժարվել այս սննդից, քանի որ դրանք սննդարար չեն և առողջությանը որևէ օգուտ չեն տալիս:

More and more people around the world are being forced to stay at home, as countries respond to the COVID-19 pandemic. The ways in which this new coronavirus has transformed how we live, work and keep ourselves entertained feel, to me, unreal. So I courted the advice of the World Food Programme (WFP)’s nutrition experts — on both fortifying ourselves and using this moment as a chance to change our diets for the better.
First things first:
The body is made of about 75 percent water. The usual recommendation is eight glasses per day of fluid. As we are less active during lockdowns, and may not feel as thirsty, it is important to set regular reminders to ensure we are hydrating our bodies.
For flavour and additional nutrients, add slices of cucumber, lemon or orange to the humble glass of water. Avoid sweetened beverages such as soft drinks and soda because of high sugar content.
These foods are essential for energy, which is crucial for thinking, working, and fending off disease — think staples such as rice, pasta, bread and root crops. Choose things like wholegrain bread and mixed-grain rice, which release energy more slowly, fuelling you for longer and helping to maintain your weight.
These help physical growth, especially for children. GROW foods rebuild your body when you are unwell or have an infection. They are often required in small amounts, but are essential to be consumed daily.
These include meat, fish, eggs, milk and other dairy products such as cheese and yoghurt. It’s worth buying UHT milk and other dairy products which have a long shelf life and freezing meat and fish.
Depending on the expiry date, eggs can be kept in the fridge for up to three weeks from the time of purchase. Eggs are a good source of low-fat protein and a range of vitamins.
Limit the consumption of canned meat because it is usually high in salt and fat. Canned tuna is a healthier alternative. Plant-based sources of proteins such as lentils and beans have a long shelf life, and are rich in vitamins and minerals. Rinse dry foods thoroughly before cooking.
These make sure the body works well, help to protect the body from diseases and fight off illness. All foods have some vitamins and minerals, but colourful fruits and vegetables are generally rich in vitamins and antioxidants.
Build a colourful plate with:
Green fruits and vegetables: broccoli, spinach, cabbage, lettuce, Brussels sprouts, green beans, cucumbers, zucchini, peas, green pepper, green apples, kiwi, green grapes, lime, avocado.
Orange and yellow fruits and vegetables: carrots, pumpkin, sweet corn, sweet potato, yellow pepper, yellow tomatoes, yellow apples, apricots, oranges, grapefruit, peaches, mangoes, papaya, pears, pineapple.
Red fruits and vegetables: tomatoes, radishes, red cabbage, beets, red grapes, strawberries, watermelon, cherries, raspberries, pomegranates, cranberries, red apples.
Blue and purple fruits and vegetables: eggplant, purple cabbage, purple potatoes, blackberries, blueberries, purple grapes, plums, raisins, figs.
Preserved fruits and vegetables: whether canned, frozen, dried or fermented/pickled, these are a great alternative source when fresh fruits and vegetables are difficult to find due to seasonality or if they cannot be bought daily.
Depending on your situation, fortified foods and supplements may be required or combined with meals to supply required nutrients, especially in contexts where diets are of poor quality and limited quantity due to food insecurity.
Don’t forget to also squeeze in some physical activity! The World Health Organization recommends 30 minutes of physical activity a day for adults, and one hour a day for children. If allowed, go outside for a walk or a run, while keeping a safe distance from others. If you cannot leave the house, find an exercise video online, dance to music, do some yoga, or walk up and down the stairs.
Foods that are high in fat, sugar and salt (heavily processed foods) are not considered part of a healthy diet. It’s particularly important at this moment to avoid these foods, as they do not provide any nutritional benefit.