Տարեցտարի ԵՄ Կայուն էներգիայի մրցույթներում ավելանում է քաղաքացիական ներգրավվածությամբ կայուն էներգիայի իրազեկման ծրագրերի, էներգախնայող շենքերի հանրային նախագծերի և կանաչ տեխնոլոգիաներով, ածխածնի չեզոք արտանետումներով և շատ այլ միջոցառումներով առանձնացող մասնավոր ձեռնարկությունների մասնակցությունը։
ԵՄ «Կանաչ գործարք»-ի և Արևելյան գործընկերության նոր համագործակցային համատեքստում Եվրոպական միությունը հայտարարում է ԵՄ Կայուն էներգիայի երկրորդ մրցույթը Արևելյան գործընկերության երկրների համար: Մրցույթն իրականացվում է ԵՄ կայուն էներգիայի շաբաթվա միջոցառումների (հունիսի 22-26-ը) շրջանակներում:
Նպատակը
Մրցույթն օժանդակելու է Արևելյան գործընկերության վեց երկրներում`Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում, Վրաստանում, Մոլդովայի Հանրապետությունում, Ուկրաինայում կայուն էներգիայի ոգեկոչող նախաձեռնություններին: Եզրափակիչ փուլ կանցնեն կարճ ցուցակում ընդգրկված՝ մաքուր, անվտանգ և արդյունավետ էներգիային միտված տարվա ամենահաջող նախագծերը։
Կայուն էներգիայի մրցույթի նպատակներն են.
Ովքե՞ր կարող են դիմել:
Մրցույթը բաց է նախաձեռնությունների լայն շրջանակի համար։ Դիմում-հայտեր կարող են ներկայացնել վերոնշյալ մեկ կամ մի քանի Արևելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիներ, բիզնեսներ, պետական կառույցներ, տեղական իշխանություններ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ և երիտասարդական կազմակերպություններ:
Հիմնական պահանջն է, որ դիմորդները հանդիսանան ԵՄ շահառու էներգախնայողության կամ վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում իրենց նախագծերի համար` ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն:
Ինչպե՞ս դիմել:
Մրցույթին հայտ ներկայացնելու գործընթացն արդեն սկսված է: Կարող եք ծանոթանալ Մրցույթի մասնակցության ուղեցույցներին, և եթե համապատասխանում եք պայմաններին, լրացնել և ներկայացնել հայտադիմումը: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2020 թ․ ապրիլի 17-ը (Բրյուսելի ժամանակով կեսգիշեր):
Մրցանակ
Եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցները կհրավիրվեն 2020 թ․հունիսի 23-ին Բրյուսելում կայանալիք մրցանակաբաշխության արարողությանը և կմասնակցեն հունիսի 22-26-ը ԵՄ Կայուն էներգիայի շաբաթվա բոլոր միջոցառումներին, որտեղև կհայտարարվի վերջնական հաղթողը:
Նախորդ տարվա մրցանակաբաշխության մասին ավելին իմանալու համար այցելե՛ք հետևյալ հղումով:
Դիմումների գործընթացին կամ մրցույթին առնչվող ցանկացած հարցի դեպքում կարող եք գրել հետևյալ էլ. հասցեին՝ eapenergyawards@ecorys.com:

Over the years, the EU Sustainable Energy Awards have attracted citizen-led sustainable energy-awareness programmes, public schemes promoting energy-saving buildings and private firms leading the way in green tech, carbon-neutral manufacturing, and much more.
In the context of the European Green Deal and the new framework of the Eastern Partnership, the European Union has launched the second edition of the EU Sustainable Energy Award for the Eastern Partnership. The award is part of the European Union Sustainable Energy Week 2020 (22-26 June).
Aim
The EUSEW Award aims at championing inspiring sustainable energy initiatives in the six Eastern partner countries - Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova, Ukraine. Finalists will be chosen from a shortlist of the year’s most successful projects for clean, secure and efficient energy.
The objectives of the Sustainable Energy Award are to:
Who can apply?
A wide range of initiatives can apply for a EUSEW Award. Applications are open to citizens, businesses, governmental institutions, local authorities, civil society organisations, and youth organisations from one or several Eastern partner countries listed above.
A key requirement is that applicants have benefitted from EU support for their energy efficiency or renewable energy project - directly or indirectly.
How to Apply?
The application process for the 2020 edition of the award is now open. You can check out the Award guidelines and if eligible, complete and submit an Application form. The deadline for applications is 17th April 2020 (midnight Brussels time).
Award
Finalists will be invited to the Awards ceremony taking place in Brussels on 23rd June 2020 and participate in all EU Sustainable Energy Week events on 22 – 26 June, where the overall winner will be announced.
If you want to know more, you can watch last year’s Award ceremony.
For any questions related to the application process or award, please write to: eapenergyawards@ecorys.com