Միավորված ազգերի կազմակերպությունը նշում է հատուկ օրեր, շաբաթներ, տարիներ և տասնամյակներ՝ յուրաքանչյուրը մի թեմայով կամ վերնագրով: Ստեղծելով հատուկ հիշարժան օրեր՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը նպաստում է այդ խնդիրների վերաբերյալ միջազգային իրազեկմանը և գործողությունների ձեռնարկմանը: Հիշարժան օրերի մեծամասնությունը ստեղծվել է ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովի բանաձևերի հիման վրա, չնայած որ ոմանք նշանակվել են ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների կողմից։
Նոյեմբեր ամսվա հիշարժան օրերի ցանկը.
Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակել է նոյեմբերի 2-ը որպես «Լրագրողների դեմ կատարվող հանցագործությունների անպատժելիությանը վերջ դնելու միջազգային օր» իր A/RES/68/163 բանաձևով, որով անդամ երկրներին կոչ է արվում հանձն առնել անպատժելիության ներկայիս մշակույթին հակազդելու հստակ միջոցներ: Այս օրն ընտրվել է՝ որպես հարգանքի տուրք Մալիում 2013թ. նոյեմբերի 2-ին սպանված ֆրանսիացի երկու լրագրողի:
2015 թ. դեկտեմբեր ամսին ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը նոյեմբերի 5-ը հռչակեց «Ցունամիների մասին իրազեկման համաշխարհային օր» իր A/RES/70/203 բանաձևով: Այս օրվա առաջարկը եղել է Ճապոնիայի կողմից, որն իր շարունակական և դառը փորձի արդյունքում մեծ փորձագիտական դաշտ էր ձևավորել ոլորտներում, ինչպիսիք են ցունամիի մասին նախազգուշացումը, հասարակության գործողությունը և աղետի՝ արդյունավետ կերոպով հաղթահարումը կրճատելու ապագա ազդեցությունները։
Պատերազմի և զինված հակամարտության ժամանակ շրջակա միջավայրի շահագործումը կանխարգելելու միջազգային օրը հիշեցնում է, որ վերջին 60 տարիների ընթացքում բոլոր ներքին հակամարտությունների առնվազն 40 տոկոսը կապված է եղել բնական պաշարների շահագործման հետ,ինչպիսիք են փայտանյութը, ադամանդը, ոսկին, նավթը, բերրի հողը, ջուրը: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակել է այս օրը 2001թ. A/RES/56/4 բանաձևով:
Հանուն խաղաղության և զարգացման գիտության համաշխարհային օրը հնարավորություն է հանրությանը ներկայացնելու գիտության արդիականությունը իրենց կյանքում, վերահաստատելու գիտությանն առնչվող ազգային և միջազգային հանձնառությունները՝ խաղաղության և զարգացման համար, և խթանելու գիտության պատասխանատու օգտագործումը հասարակության շահերի համար: Այս օրը հռչակվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2001 թ. 31 C/Resolution 20 բանաձևով:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կանխատեսում է, որ շաքարախտով ապրող մարդկանց ներկայիս քանակը՝ 364 մլնը, կկրկնապատկվի մինչև 2030 թվականը: Շաքարախտի համաշխարհային օրը բարձրացնում է իրազեկվածությունը շաքարախտի կանխարգելման և շաքարախտ ունեցող մարդկանց օգնելու մասին, որպեսզի իրենց կյանքի որակը բարձրացնեն: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը նշանակել է այս օրն իր 2007թ. A/RES/61/225 բանաձևով:
Հանդուրժողականությունը մարդկայնության դրսևորում է։ Այն նպաստում է մեր աշխարհի մշակույթների և արտահայտման ձևերի հարուստ բազմազանության հանդեպ հարգանքին և ճանաչում է ուրիշների մարդու համընդհանուր իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները: Հանդուրժողականության միջազգային օրը կարևորում է հանդուրժողականության և փոխըմբռնման կարիքը մարտահրավերներին համատեղ դիմակայելու և ավելի լավ ապագա ապահովելու համար: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրը1996թ. A/RES/51/95 բանաձևով։
Ճանապարհատրանսպորտային վթարները երիտասարդների շրջանում մահվան գլխավոր պատճառն են` տարեկան մեկ մլն մարդու մահվան ու ևս 50 մլն մարդու վնասվածքների պատճառ դառնալով: Ճանապարհատրանսպորտային վթարների զոհերի հիշատակի համաշխարհային օրն ստեղծվել է զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու և նրանց հարազատներին աջակցելու համար: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրը 2005թ. 6A/RES/60/5 բանաձևով:
Աշխարհում շուրջ 2.5 միլիարդ մարդ շարունակում է զուրկ մնալ տարրական սանիտարական պայմաններից՝ ներառյալ մաքուր զուգարանից: Զուգարանի համաշխարհային օրը բարձրացնում է իրազեկվածությունն այն մասին, որ սանիտարական պայմանները պետք է մատչելի լինեն բոլոր մարդկանց համար։ ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հայտարարեց այս օրն իր 2013 թ. A/67/L.75 բանաձևով:
Աֆրիկյան տնտեսությունները աշխարհի ամենաարագ աճողներից են, սակայն միջտարածաշրջանային առևտուրը կազմում է մայրցամաքի
առևտրի լոկ 10 տոկոսը: Շատ սահմանափակումներ խոչընդոտում են Աֆրիկայում առևտրի ընդլայնմանը, ներառյալ հնացած ենթակառուցվածքը, ցածր արտադրողականության հնարավորությունները, սահմանափակ ներդրումային ֆինանսավորումը և բարձր գործարքային ծախսերը: ՄԱԿ–ի Ընդհանուր վեհաժողովը հայտարարել է Աֆրիկայի արդյունաբերականացման օրը իր 1989 թ. A/RES/44/237 բանաձևով:
Բոլոր պետությունների՝ հաջորդ սերունդների հանդեպ ունեցած պարտականությունները կարող են կատարվել միայն հանուն երեխաների՝ մեծ ջանքերի շնորհիվ: Երեխաների համաշխարհային օրը նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության Կանոնադրության գաղափարներին ու նպատակներին և աշխարհի երեխաների բարօրությանը: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայի ընդունման օրը իր 1954 թ. A/RES/836(IX) բանաձևով հայտարարեց որպես Երեխաների համաշխարհային օր:
Հեռուստատեսության համաշխարհային օրը շեշտում է, որ հեռուստատեսային արդյունաբերությունն ունակ է խթանելու փոխըմբռնումը և հանդուրժողականությունը՝ այնպիսի բովանդակության միջոցով, որը պատմում է աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող մարդկանց պատմությունները և դրությունը: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակել է այս օրն իր 1996 թ. A/RES/51/205 բանաձևով:
Դարեր շարունակ, յուրաքանչյուր մշակույթի մեջ փիլիսոփայական հասկացությունները, գաղափարներն ու վերլուծությունները հիմք են ստեղծել քննադատական, անկախ և ստեղծագործ մտքի համար: Փիլիսոփայության համաշխարհային օրը նշում է փիլիսոփայական խորհրդածության կարևորությունը և խրախուսում է ամբողջ աշխարհի մարդկանց կիսել իրենց փիլիսոփայական ժառանգությունն ուրիշների հետ: ՅՈՒՆԵՍԿO-ն այս օրը հայտարարեց 2002 թ.։
Կանանց և աղջիկների հանդեպ բռնությունը բազմաթիվ ձևերով կարող է դրսևորվել` ներառյալ բռնաբարությունը, ընտանեկան բռնությունը, ոտնձգություններն աշխատավայրում, բռնությունը դպրոցում, կանանց սեռական օրգանների խեղումը և զինված հակամարտության պայմաններում սեռական բռնությունը: Այս հիշարժան օրն ընդգծում է կանանց և աղջիկների՝ մարդու միջազգային իրավունքներով և հումանիտար իրավունքով հաստատված անքակտելի իրավունքները: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրն իր 1999 թ. A/RES/54/134 բանաձևով։
Ավելի քան ութ մլն պաղեստինցի ապրում է Իսրայելի գրաված տարածքում, Իսրայելում, հարևան արաբական պետություններում և տարածաշրջանի փախստականների ճամբարներում: Պաղեստինի ժողովրդի հետ համերաշխության միջազգային օրը հնարավորություն է տալիս միջազգային հանրությանը հիշեցնելու, որ Պաղեստինի հարցը մնում է չլուծված, և որ պաղեստինյան ժողովուրդը դեռևս ձեռք չի բերել իր անքակտելի իրավունքները, ներառյալ ինքնորոշման և ազգային անկախության իրավունքը: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրն իր 1977թ. 32/40B բանաձևով:
Քիմիական պատերազմի զոհերի հիշատակի օրը հարգում է նրանց հիշատակը, ովքեր զոհվել են քիմիական զենքի պատճառով և վերահաստատում է մեր վճռականությունը վերացնելու այդ զենքերը մեր աշխարհից։ Այս հիշարժան օրը, որն ստեղծվել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության մասնակից պետությունների խորհրդաժողովի կողմից, նշում է 1997 թ. այն օրը, երբ Քիմիական զենքի կոնվենցիան ուժի մեջ մտավ:

The list of November observances are:
The UN General Assembly proclaimed 2 November as the ‘International Day to End Impunity for Crimes against Journalists’ in General Assembly Resolution A/RES/68/163. The Resolution urged Member States to implement definite measures countering the present culture of impunity. The date was chosen in commemoration of the assassination of two French journalists in Mali on 2 Nov 2013.
In December 2015, the UN General Assembly designated 5 November as World Tsunami Awareness Day in its resolution A/RES/70/203. World Tsunami Awareness Day was the brainchild of Japan, which due to its repeated, bitter experience has over the years built up major expertise in areas such as tsunami early warning, public action and building back better after a disaster to reduce future impacts.
International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflict highlights that over the last 60 years, at least 40 per cent of all internal conflicts have been linked to the exploitation of natural resources such as timber, diamonds, gold, oil, fertile land and water. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 2001 resolution A/RES/56/4.
World Science Day for Peace and Development is an opportunity to show the general public the relevance of science in their lives, reaffirm national and international commitments to science for peace and development, and promote the responsible use of science for the benefit of society. This Day was proclaimed by UNESCO in its 2001 resolution 31 C/Resolution 20.
The World Health Organization projects that the amount of people currently living with diabetes, 364 million, will double by 2030. World Diabetes Day raises awareness about diabetes prevention and helping people with diabetes to maximise their quality of life. The UN General Assembly designated this Day in its 2007 resolution A/RES/61/225.
Tolerance is an act of humanity. It promotes respect and appreciation of the rich variety of our world's cultures and forms of expression, and recognizes the universal human rights and fundamental freedoms of others. International Day for Tolerance highlights the need for tolerance and understanding in order to collectively address pressing challenges and secure a better future. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 1996 resolution A/RES/51/95.
Road traffic accidents are the leading cause of death among young people, killing 1.2 million people every year and injuring 50 million more. World Day for Remembrance for Road Traffic Victims was created to commemorate victims and support their relatives. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 2005 resolution 6A/RES/60/5.
Around the world, 2.5 billion people continue to lack basic sanitation, including a clean toilet. World Toilet Day raises awareness about the need for all human beings to have access to sanitation. The UN General Assembly declared this Day in its 2013 resolution A/67/L.75.
African economies are among the fastest growing in the world, yet intra-regional trade accounts only for 10 per cent of the continent’s
commerce. Many constraints impede trade expansion in Africa, including obsolete infrastructure, low production capacities, limited investment financing and high transaction costs. The UN General Assembly proclaimed Africa Industrialization Day through its 1989 resolution A/RES/44/237.
The obligations of all States to succeeding generations can only be fulfilled by increased efforts on behalf of children. Universal Children’s Day promotes the ideals and objectives of the Charter of the United Nations and the welfare of the children of the world. The UN General Assembly proclaimed the Convention on the Rights of the Child adoption date through its 1954 resolution A/RES/836(IX) as the Universal Children’s Day.
World Television Day emphasizes that the television industry has the ability to promote mutual understanding and tolerance, with content that tells the stories and situations of people across the world. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 1996 resolution A/RES/51/205.
For centuries, in every culture, philosophical concepts, ideas and analyses have provided the basis for critical, independent and creative thought. World Philosophy Day celebrates the importance of philosophical reflection, and encourages people all over the world to share their philosophical heritage with others. UNESCO established this Day in 2002.
Violence against women and girls takes many forms, including rape, domestic violence, harassment at work, abuse in school, female genital mutilation and sexual violence in armed conflicts. International Day for the Elimination of Violence against Women highlights the inalienable rights of women and girls enshrined in international human rights and humanitarian law. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 1999 resolution A/RES/54/134.
More than eight million Palestinian people live in territory occupied by Israel, in Israel, in neighbouring Arab States, and in regional refugee camps. International Day of Solidarity provides an opportunity to remind the international community that the question of Palestine remains unresolved and that the Palestinian people have not yet attained their inalienable rights including the right to self-determination and national independence. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 1977 resolution 32/40B.
Day of Remembrance for all Victims of Chemical Warfare commemorates those who have lost their lives due to chemical weapons and renews our resolve to eradicate these weapons from our world This Day, established by the Conference of the States Parties of OPCW (Organization for the Prohibition of Chemical Weapons), marks date in 1997 on which Chemical Weapons Convention entered into force.