Միավորված ազգերի կազմակերպությունը նշում է հատուկ օրեր, շաբաթներ, տարիներ և տասնամյակներ՝ յուրաքանչյուրը մի թեմայով կամ վերնագրով: Ստեղծելով հատուկ հիշարժան օրեր՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը նպաստում է այդ խնդիրների վերաբերյալ միջազգային իրազեկմանը և գործողությունների ձեռնարկմանը: Հիշարժան օրերի մեծամասնությունը ստեղծվել է ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովի բանաձևերի հիման վրա, չնայած որ ոմանք նշանակվել են ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների կողմից։
Հուլիս ամսվա հիշարժան օրերի ցանկը.
Կոոպերատիվները խիստ կարևոր են բնիկ համայնքներին աջակցելու հարցում, ինչպես նաև կանանց, երիտասարդների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեցների և այլ խտրականության ու մեկուսացման ենթարկված անձանց համար արդյունավետ աշխատանք տրամադրելու հարցում: Կոոպերատիվների միջազգային օրը արժևորում է կոոպերատիվների բարելավիչ դերը, որով դրանք նպաստելում են կայուն զարգացմանը, սոցիալական ինտեգրմանը և արժանապատիվ աշխատանքին: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրն իր 1992 թ. A/RES/47/90 բանաձևով:
Աշխարհի բնակչությունը 2011 թ. հասավ 7 միլիարդի, մինչդեռ 1950 թ. այն 2,5 միլիարդ էր: Բնակչության համաշխարհային օրն անդրադառնում է աշխարհի բնակչության աճին թե՛ որպես մարտահրավեր, և թե՛ որպես հնարավորություն։ Այս օրն ուշադրություն է հրավիրում աշխարհի բնակչության խնդիրների համար լուծումներ գտնելու հրատապության և կարևորության վրա: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրն իր 1989թ. 89/46 բանաձևով:
Երիտասարդների գործազրկությունը համարյա երեք անգամ ավելի շատ է, քան մեծահասակներինը, և նրանք շարունակաբար ստիպված են կատարել ցածրորակ աշխատանք, աշխատաշուկայում ենթարկվում են ավելի շատ անհավասարությունների: Բացի այդ, կանանց գործազկությունն ավելի շատ է․ նրանք ավելի հաճախ չեն վարձատրվում պատշաճ կերպով և աշխատում՝ ոչ լրիվ աշխատաժամանակով կամ ժամանակավոր պայմանագրերով։ Այդ իսկ պատճառով կրթությունը և վերապատրաստումներն աշխատաշուկայում հաջողության հիմնական դերակատարներն են: Երիտասարդության համար հմտությունների ու աշխատատեղերի զարգացումը գերակա տեղ է զբաղեցնում 2030թ. Կայուն զարգացման օրակարգում, իսկ ԿԶՆ4․4 թիրախը կոչ է անում զգալիորեն մեծացնել համապատասխան հմտություններ ունեցող երիտասարդների, մեծահասակների թիվը։ ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրն իր 2014թ. A/RES/69/145 բանաձևով:
Նելսոն Մանդելայի միջազգային օրը ճանաչում է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախկին նախագահի ներդրումը՝ խաղաղության և ազատության մշակույթի մեջ։ ՄԱԿ–ը միանում է Նելսոն Մանդելայի հիմնադրամի կոչին` նվիրելու 67 րոպե մյուսներին օգնելուն՝ ի նշանավորումն այս օրվա: ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակել է այս հիշարժան օրն իր 2009 թ. A/RES/64/13 բանաձևով։
Տարեկան տեղի է ունենում հեպատիտի մոտ 1, 4 մլն դեպք։ Չնայած առողջությանը հասցրած վնասին՝ հեպատիտը շարունակում է մնալ հիվանդությունների այն խմբերից մեկը, որոնք հիմնականում մնում են առանց ախտորոշման և բուժման: Այս օրն առաջին անգամ նշվել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից 2011 թ.։ Ընդհանուր վեհաժողովն այս օրը հռչակեց իր 1993 թ. A/RES/47/237 բանաձևով:
Ընկերությունը՝ որպես մարդկային համերաշխության ոգու դրսևորում, կարող է դիմակայել բազմաթիվ մարտահրավերների, ճգնաժամերի և պառակտիչ ուժերի: Այս օրը խթանում է այն, որ ժողովուրդների, երկրների, մշակույթների և անհատների միջև բարեկամությունը ոգեկոչում է խաղա-ղու¬թյան ստեղծում և համայնքների կամրջում: Ընդհանուր վեհաժողովն այս օրը հռչակեց իր 2011թ. A/RES/65/275 բանաձևով:
Ընդհանուր վեհաժողովը հռչակեց այս օրը իր A/RES/68/192 բանաձևով: Մարդկանց թրաֆիքինգը ծանր հանցագործություն է և մարդու իրավունքների խախտում: ՄԱԿ-ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակը՝ որպես Անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի և դրա արձանագրությունների պաշտպան, աջակցում է պետություններին Թրաֆիքինգի կանխարգելման, ճնշման և պատժման մասին արձանագրությունը գործադրելու հարցում։

The list of July observances are:
Cooperatives are critical in supporting indigenous communities, and in offering productive employment opportunities for women, youth, persons with disabilities, older persons and others who face discrimination and marginalization. On International Day of Cooperatives, we celebrate how cooperatives build a better world by advancing sustainable development, social integration and decent work. The UN General Assembly proclaimed this Day in its 1992 resolution A/RES/47/90.
The world population reached 7 billion people in 2011, up from 2.5 billion in 1950. World Population Day highlights both the challenge and the opportunity of the world's growing population. The Day focuses attention on the urgency and importance of finding solutions for the world's population issues. The UN General Assembly proclaimed this Day through its 1989 resolution 89/46.
Young people are almost three times more likely to be unemployed than adults and continuously exposed to lower quality of jobs, greater labor market inequalities. In addition, women are more likely to be underemployed and under-paid, and to undertake part-time jobs or work under temporary contracts. That is why education and training are key determinants of success in the labor market. Skills and jobs for youth feature prominently in the 2030 Agenda for Sustainable Development, and SDG target 4.4 calls for a substantial increase in the number of youth and adults who have relevant skills. The UN General Assembly proclaimed this Day through its 2014 resolution A/RES/69/145.
Nelson Mandela International Day recognizes the former South African President’s contribution to the culture of peace and freedom. The UN joins a call by the Nelson Mandela Foundation to devote 67 minutes to helping others as a way to mark this Day. The UN General Assembly proclaimed this observance in its 2009 resolution A/RES/64/13.
An estimated 1.4 million cases of hepatitis occur annually. Despite its staggering toll on health, hepatitis remains a group of diseases that are largely, undiagnosed and untreated. This Day was first marked by the World Health Organization in 2011. The UN General Assembly proclaimed this observance in its 1993 resolution A/RES/47/237.
July 30 is the International Day of Friendship. With the help of a shared spirit of human solidarity – friendship, many challenges, crises and forces of division worldwide can be addressed. This day promotes the idea that friendship between peoples, countries, cultures and individuals can inspire peace efforts and build bridges between communities. The UN General Assembly proclaimed this observance in its 2011 resolution A/RES/65/275.
The World Day against Trafficking in Persons was proclaimed by the United Nations General Assembly, in its resolution A/RES/68/192. Trafficking in persons is a serious crime and a grave violation of human rights. UNODC, as guardian of the United Nations Convention against Transnational Organized Crime (UNTOC) and the Protocols thereto, assists States in their efforts to implement the Protocol to Prevent, Suppress and Punish Trafficking in Persons․