Մարտի 28-ին Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ։
Վարչապետը շնորհավորել է Շոմբի Շարփին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ պարոն Շարփն իր ներդրումը կունենա ՄԱԿ-Հայաստան երկկողմ համագործակցությունը առավել զարգացնելու գործում: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ փոխադարձ գործակցություն է ձևավորվել, արդյունավետ մի շարք ծրագրեր են իրականացվել, և միևնույն ժամանակ համատեղ աշխատանքի նոր հեռանկարային ուղղություններ կան:
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների օրակարգը՝ նշելով, որ Հայաստանը կայուն զարգացման մեծ ներուժ ունի, և իրականացվող քայլերն ուղղված են դրա լիարժեք իրացմանը:
Շոմբի Շարփը նշել է, որ պատվով է ստանձնում Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնը և իր առաքելության ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքեր ՀՀ զարգացմանն ուղղված ծրագրերում ՄԱԿ-ի ներգրավվածությունն ապահովելու և դրանք հաջողելու համար: Նա ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից բարեփոխումների նախաձեռնումը, ինչպես նաև տնտեսական աճի ու մակրոտնտեսական բարձր ցուցանիշների արձանագրումը՝ ընդգծելով, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը այսուհետ ևս պատրաստ է աջակցել Հայաստանում շարունակական ռեֆորմների և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը նաև նշել է, որ իր համար ուրախալի է պաշտոնն ստանձնել այնպիսի տարում, երբ Հայաստանում տեղի են ունենալու թե´ ազգային, թե´ միջազգային մակարդակի հետաքրքիր մեծամասշտաբ միջոցառումներ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-ՄԱԶԾ համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել Հայաստան-2030 զարգացման օրակարգին, կարևորվել է դրա իրականացման գործում սերտ համագործակցությունը:

On March 28, the newly appointed UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative in Armenia Shombi Sharp met with the Prime Minister of the Republic of Armenia Karen Karapetyan.
Congratulating Shombi Sharp on assuming his office, the Prime Minister expressed confidence that Mr. Sharp would contribute to the further development of bilateral cooperation. The Premier noted that close cooperation is developed with the UN Office in Armenia, a number of effective projects have been implemented and, at the same time, there are new prospective areas for joint work.
Karen Karapetyan introduced his government’s reform agenda, noting that Armenia has great potential for sustainable development, and the steps being taken at this stage are aimed to its fulfillment.
Shomby Sharp considered it an honor for him to assume the office of the UN Resident Coordinator in Armenia. He assured that he would do his utmost to promote the United Nations’ successful involvement in Armenia’s development programs. Welcoming the reforms initiated by the Government of the Republic of Armenia, as well as the country’s growth indicators and macroeconomic performance, Mr. Sharp stressed that the United Nations is ready to support the ongoing reforms and investment programs in Armenia.
The UN Resident Coordinator also mentioned that he is glad to take his office in a year when Armenia is scheduled to host interesting and large-scale national and international events.
The parties exchanged views as well on the prospects of UNDP-Armenia cooperation. In this context, they touched upon the Armenia-2030 development agenda, attaching importance to close cooperation toward its implementation.