Երևան, 22 մարտի 2017 թ. - «Ինչպե՞ս ֆինանսավորել զարգացմանն ուղղված գործունեությունն առաջիկա տասնհինգ տարիներին: Ինչպե՞ս ներգրավել իրական նորարարներին զարգացման գործընթացին: Արդյո՞ք հանրօգուտ ներդրումներն իրատեսական են մասնավոր և պետական հատվածների համար»: Սրանք Երևանում մարտի 21-22-ը կայացած «Զարգացմանն ուղղված հանրօգուտ ներդրում» գլոբալ գագաթաժողովի ընթացքում քննարկված բազմաթիվ հարցերից միայն մի քանիսն էին։ Գագաթաժողովը հյուրընկալվել էր Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) և INSEAD-ի սոցիալական ազդեցությունը խթանող նախաձեռնության կողմից, որպես ակադեմիական գործընկեր` միավորելով աշխարհի առաջատար սոցիալական ձեռներեցներին, հանրօգուտ ներդրողներին և զարգացման ոլորտի փորձագետներին:
Երկօրյա գագաթաժողովի ընթացքոմ ՄԱԶԾ-ի ներկայացուցիչները, սոցիալական ձեռներեցները, հանրօգուտ ներդրողները, կառավարության և գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներն ինտերակտիվ թեմատիկ քննարկումների միջոցով փորձեցին բացահայտել հանրօգուտ ներդրումների և սոցիալական ձեռնարկատիրության ներուժը, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի մինչև 2030թ. հասնել Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրագործմանը և որակապես նոր մակարդակի հասցնել գլոբալ զարգացումը: Գագաթաժողովի մասնակիցները ներկա գտնվեցին նաև TEDx միջոցառմանը, որի հիմնական բանախոսն էր ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նախորդ տասնամյակում հանրօգուտ ներդրումների ոլորտը հսկայական աճ է արձանագրել: J.P. Morgan ընկերության 2015թ. հետազոտության համաձայն` ընկերությունները 60 մլրդ. ԱՄՆ դոլար են ներդրել ոլորտում: Ընկերությունների 41 տոկոսը երկարաժամկետ (ավելի քան 10 տարի) ներդրումներ է ակնկալում: Ոլորտի աճը 16 տոկոս է, և ընկերությունների 41 տոկոսը մտադիր է ձեռնպահ մնալ շուկայական եկամտից, ի նպաստ սոցիալական ազդեցության: Մինչդեռ, ներդրված միջոցների 90 տոկոսը պատկանում է զարգացած երկրներին, իսկ ներդրումներից կեսից ավելին ուղղված են զարգացող և քիչ զարգացած երկրներին:
«Հանրօգուտ ներդրումները համաշխարհային ճանաչում են ձեռք բերել որպես առավել կայուն ճանապարհով զարգացման խնդիրները լուծելու եղանակ: ՄԱԶԾ-ն շարժվում է սոցիալական ձեռներեցությունն ու հանրօգուտ ներդրումների սկզբունքները զարգացմանն ուղղված գործունեությունում որդեգրելու ուղղությամբ: Ընդունելով այս սկզբունքների ներուժը որպես զարգացման մարտահրավերները հասցեագրելու նոր եղանակ՝ մենք արդեն իսկ փորձում ենք ներառել դրանցից շատերը ՄԱԶԾ ծրագրերում, այսպիսով՝ հսկայական ազդակ հաղորդելով մեր գործունեության կայունությանը, ծավալներին և արդյունավետությանը բոլոր մակարդակներում»,- նշեց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԶԾ ռազմավարության և ծրագրային աջակցոթյան բյուրոյի ղեկավար Մագդի Մարտինես-Սոլիմանը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոյի կարծիքով այս ծրագիրն իրոք շրջադարձային է և ՄԱԶԾ-ի, և Հայաստանի համար: «Նորարարությունների ոլորտում առաջատար լինելով՝ մենք գիտակցում ենք զարգացման գործընթացում նորարարներին ներգրավելու նշանակությունը, ինչպես նաև կարևորում հարթակների ստեղծումը, որոնք փորձարկումներ իրականացնելու, մտքերի փոխանակման և հաջողության գրավական են: Այս գագաթաժողովը նմանատիպ մի հարթակ է: Բոլոր մեր գործընկերները՝ INSEAD-ը, Impact Hub Yerevan-ը, TEDxYerevan-ը, EVPA-ը, EFSE-ը, ՀԲԸՄ-ը, TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, հսկայական ներդրում ունեն հաջողության ապահովման գործում՝ խթանելով նորարությունը և ձեռներեցությունը երկրում»:
Շահագրգիռ կողմերին միավորելը, որոնք պատրաստակամ են հատուկ նախագծեր իրականացնել իրագործելու ԿԶՆ-երը, չի կարելի թերագնահատել: INSEAD-ի սոցիալական ազդեցությունը խթանող նախաձեռնության ղեկավար Հանս Վահլը նկատեց, որ միևնույն գաղափարի շուրջ հանրօգոուտ ներդրողներին և սոցիալական ձեռնարկություններին, զարգացման կազմակերպություններին, կառավարություններին, բազմատեսակ ինկուբատոր ձեռնարկություններին, արագացուցիչներին, և գիտական շրջանակներին միավորելը հնարավոր է դարձնում փոխակերպել մեթոդները, որոնց միջոցով իրականացվում է զարգացմանն ուղղված գործունեությունը: Նմանատիպ համախմբումը հնարավորություն է տալիս առավել խորը համագործակցության, և նորարար մոտեցումների կիրառման` իրապես գնահատելու հանրօգուտ ներդրումների ազդեցությունը շահառուների համար:
Զարգացման ոչ ավանդական մոտեցումներն կենսական են 2030թ. Օրակարգն իրագործելու համար` հատկապես ոչ ոքի չանտեսելու պայմանը: ՄԱԶԾ-ն և ՀՀ կառավարությունն արդեն իսկ առաջին քայլերն են ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Նախատեսվում է, որ ՀՀ կառավարությանը կից Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը` կառավարության «բարեփոխումների արագացուցիչը», ՄԱԶԾ-ի և Stanford ChangeLabs-ի աջակցությամբ կհյուրընկալի իր տեսակի մեջ առաջին ԿԶՆ ազգային լաբորատորիան Հայաստանում: Այն կհավաքագրի տաղանդաշատ երիտասարդների, ովքեր իրենց յուրօրինակ մտածելակերպով նոր լուծումներ կառաջարկեն Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական ու բնապահպանական արմատացած մարտահրավերներին:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը, իր մնայուն ներկայությունն ունի ավելի քան 170 երկրներում ու տարածքներում և դրամաշնորհների տեսքով տարեկան մոտ $4.5 միլարդ ներդրում է ունենում կայուն զարգացման, կառավարման և խաղաղաշինության, կլիմայի փոփոխության և հետճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման ու վերականգնման ոլորտներում: Կենտրոնանալով Կայուն զարգացման նպատակներն իրագործելու վրա, ՄԱԶԾ-ն փորձում է ներդնել նորարար լուծումներ իր գործունեության բոլոր ոլորտներում և համագործակցել մասնավոր հատվածի հետ՝ գտնելու ֆինանսավորման նորարար եղանակներ: ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը` գագաթաժողովի հյուրընկալողը, սոցիալական նորարարությունների և սոցիալական ձեռներեցության խթանման գործում ՄԱԿ-ի առաջատարն է: www.am.undp.org
INSEAD-ի մասին. Աշխարհի գործարարության դպրոցը
Որպես աշխարհում առաջատար և խոշորագույն բիզնես դպրոցներից մեկը՝ INSEAD-ը կրթական համաշխարհային փորձ է առաջարկում: Դպրոցներ ունենալով Եվրոպայում (Ֆրանսիա), Ասիայում (Սինգապուր) և Միջին Արևելքում (Աբու Դաբի)`INSEAD-ի բիզնես կրթությունն ու հետազոտությունները երեք մայրցամաք են ընդգրկում: 40 երկրներից անվանի 145 դասախոսները դասավանդում են տարեկան ավելի քան 1,400 ուսանողների, որոնք ստանում են տարբեր գիտական աստիճաններ: Տարեկան ավելի քան 11,000 ղեկավարներ մասնակցում են INSEAD-ի կրթական ծրագրերին: INSEAD-ի գործարար վարչարարության ծրագիրը Financial Times-ի կողմից 2016 and 2017 թվականների լավագույն ծրագիր է ճանաչվել: INSEAD-ի մասին ավելին կարող եք իմանալ այստեղ www.insead.edu

Yerevan, Armenia, 22 March 2017 - “How can we finance the next 15 years of development work? In what ways should true innovators be engaged in the development process? How viable is impact investment for business and governments alike?” - these were only a few of the many questions discussed at the very first global summit on impact investment for development, held in Yerevan on March 21-22. The summit, hosted by the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia and INSEAD’s Social Impact Initiative as a knowledge partner. Together they have brought together some of the world’s leading social entrepreneurs, impact investors and development practitioners.
During the two-day event UNDP officials, social entrepreneurs, impact business leaders, representatives of the government and academia held interactive thematic discussions exploring the potential of leveraging impact investment, social enterprise, and impact business to achieve the universally adopted Sustainable Development Goals (SDGs) by 2030 and pushing global development to a new qualitative level. The participants of the Summit also attended the TEDxSalon event, with Karen Karapetyan, Prime Minister of Armenia, as a key speaker.
In the past decade, the field of impact investing has mushroomed. J.P. Morgan’s 2015 survey of the sector found that 60 billion USD of impact investments are under management by the firms surveyed. 41 % of those investing were making long-term investments (over 10 years). The sector is experiencing a 16 % growth rate with a full 45% of investors willing to forgo market rate returns for social impact. While 90 % of investment assets are invested by those in developed countries, over half of those investments are deployed in emerging and less developed markets.
“Impact investment has gained worldwide traction as a method of solving development problems in a more sustainable way. UNDP is moving towards adopting social entrepreneurship and impact investment principles in the development work. Recognising the potential of these principles as a new way of addressing development challenges, we are in the process of embedding many of them in UNDP programming, thus making a huge impact on the sustainability, scalability and effectiveness of our work at all levels,” said Magdy Martínez-Solimán, Assistant UN Secretary General, Assistant UNDP Administrator, Director of UNDP Bureau for Policy and Programme Support.
According to Bradley Busetto, UN Resident Coordinator and UNDP Resident Representative in Armenia, this project is truly ground-breaking both for UNDP and for Armenia. “We are frontrunners in the innovation sphere. We recognise the value of engaging innovators in the development process and creating spaces for experimentation, sharing of ideas, thus allowing success to flourish – this Summit is just one of these spaces. All our partners, INSEAD, Impact Hub Yerevan, TEDxYerevan, European Venture Philanthropy Association, the European Fund for Southeast Europe, AGBU Armenia, and the TUMO Centre for Creative Technologies, have immense contribution in this success, inspiring the country with creativity and entrepreneurism,” he noted.
The importance of bringing the key stakeholders committed to carrying out specific initiatives to attain the SDGs cannot be underestimated. Hans H. Wahl, INSEAD’s Social Impact Initiative Director noted that bringing impact business and social enterprises, development organisations, governments and multitude of incubators, accelerators and academics together around a single table and using the leverage generated by impact-oriented investors holds the potential to transform the manner in which development initiatives are carried out. Doing so in such a focused manner holds the promise of deeper engagement, collaboration, innovation, and the opportunity to truly assess the impact generated for the beneficiaries.
Non-conventional approaches to development are vital to the achievement of the Agenda 2030, in particular the commitment to leave no one behind. UNDP and the Government Armenia have already taken the first step in this direction. It is expected that the government-affiliated Center for Strategic Initiatives, the government’s own “reform accelerator”, will host the first-of-its-kind national SDG Lab in Armenia, with the support of UNDP and the Stanford Change Labs. The SDG Lab within the Center will bring together a cross section of bright minds, who have the capacity to think “out of the box” and propose new ways of addressing Armenia’s most entrenched socio-economic and environmental challenges.
* * *
UNDP is the United Nation’s development arm, working in over 170 countries of the world and delivering over $4.5 billion annually in grant assistance in such areas as sustainable development, governance and peacebuilding, climate resilience and post-crisis response and recovery. Focused on supporting countries in achieving the SDGs, UNDP seeks to instill innovation in every aspect of its work and to partner with the private sector in seeking innovative financing solutions. UNDP in Armenia – the conference host - is pioneering the UN’s work in social innovation and support to social entrepreneurship. www.am.undp.org
About INSEAD, The Business School for the World
As one of the world's leading and largest graduate business schools, INSEAD offers participants a truly global educational experience. With campuses in Europe (France), Asia (Singapore) and Middle East (Abu Dhabi), INSEAD's business education and research spans three continents. The school’s 145 renowned faculty members from 40 countries inspire more than 1,400 students in its degree and PhD programmes. In addition, more than 11,000 executives participate in INSEAD's executive education programmes each year. INSEAD’s MBA programme is ranked #1 by the Financial Times in 2016 and 2017. More information about INSEAD can be found at www.insead.edu