Այսօր հրապարակվեց ՄԱԿ-ի Փախստականների գործակալության կողմից պատրաստված «Համախմբվելով՝ հանուն փախստականների կրթության» խորագրով զեկույցը, որի կանխատեսումներով՝ եթե միջազգային հանրույթը փախստականների կրթության վրա ՔՈՎԻԴ-19-ի աղետալի հետևանքների վերացմանն ուղղված անհապաղ և համարձակ քայլեր չձեռնարկի, աշխարհի առավել խոցելի տարածքներում բնակություն հաստատած միլիոնավոր փախստական երեխաների ներուժը կշարունակի վտանգված մնալ։ Զեկույցում ներկայացված տվյալները հիմնված են 2019 թ. ուսումնական տարվա ընթացքում ներգրավվածության համախառն տվյալների վրա։
Մինչ աշխարհի այլ երկրներում երեխաները պայքարում են կրթության վրա ՔՈՎԻԴ-19-ի ազդեցության դեմ, զեկույցի տվյալներով՝ փախստական երեխաներն է՛լ ավելի անբարենպաստ պայմաններում են հայտնվել։ Համավարակից առաջ փախստական երեխաների դպրոցից դուրս մնալու հավանականությունը կրկնակի մեծ էր ոչ փախստական երեխաների դուրս մնալու հավանականությունից։ Այս իրավիճակն ավելի կվատթարանա, քանի որ շատերը դասերը վերսկսելու հնարավորություն չեն ունենա՝ կապված դպրոցների փակման, վարձավճարների, համազգեստների կամ դասագրքերի ձեռքբերման դժվարությունների, տեխնոլոգիաների հասանելիության բացակայության, կամ էլ այն պատճառով, որ պետք է ընտանիքին օգնելու նպատակով աշխատեն։
«Աշխարհի փախստական երեխաների կեսն արդեն դպրոցից դուրս էր հայտնվել», - ասաց ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար՝ Ֆիլիպո Գրանդին: «Այն ամենից հետո, ինչի միջով նրանք անցել են, մենք չենք կարող զրկել ապագայից՝ այսօր մերժելով նրանց կրթությունը: Չնայած համավարակի բերած անչափելի մարտահրավերներին, ավելի գործուն միջազգային աջակցություն ցուցաբերելով փախստականներին և նրանց հյուրընկալող համայնքներին՝ կարող ենք ընդլայնել նորարարական մոտեցումները՝ պահպանելու վերջին տարիներին փախստականների կրթության ոլորտի կարևորագույն ձեռքբերումները։
Եթե ավելի մեծ աջակցություն չցուցաբերենք, դպրոցներում, բուհերում և տեխնիկական ու միջին մասնագիտական ուսուցման մեջ ներգրավվածության կայուն, դժվարությամբ ձեռք բերված աճի գործընթացը կարող է հետ շրջվել, որոշ դեպքերում՝ անվերադարձ, և վտանգել Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակին՝ բոլորի համար ներառական և համապատասխան որակյալ կրթության ապահովմանը հասնելուն միտված ջանքերը»։
Զեկույցի վերջում մեջբերվում են Վոդաֆոն հիմնադրամի և ՄԱԿ ՓԳՀ-ի՝ «Դպրոցների արագ ցանցի» ծրագրի դեսպան՝ Մոհամեդ Սալահի ազդեցիկ խոսքերը. «Որակյալ կրթության ապահովումն այսօր՝ նշանակում է պակաս աղքատություն և տառապանք՝ վաղը։ Քանի դեռ բոլորն իրենց վերապահված դերը չեն կատարում, երեխաների սերունդներին, որոնցից միլիոնավորներն աշխարհի ամենաաղքատ տարածաշրջաններում են ապրում, անորոշ ապագա է սպասվում։ Բայց եթե միասնաբար՝ որպես մեկ թիմ աշխատենք, մենք կարող ենք նրանց արժանապատիվ ապագա ունենալու հնարավորություն ընձեռել։ Եկե՛ք բաց չթողնենք այս հնարավորությունը»։
Զեկույցում արտացոլված 2019 թվականի տվյալները հիմնված են աշխարհի փախստական երեխաների կեսից ավելին ապաստանող տասներկու երկրների տրամադրած տեղեկությունների վրա։ Չնայած տարրական դպրոցում համախառն ներգրավվածությունը կազմում է 77 %, միջնակարգ դպրոցում ներգրավված է պատանիների միայն 31% -ը: Բարձրագույն կրթության համակարգում փախստական երիտասարդների ընդամենը 3%-ն է ներգրավված:
Բավականին զիջելով համաշխարհային միջին մակարդակին, այս վիճակագրական տվյալներն, այնուամենայնիվ, որոշակի առաջընթաց են ներկայացնում։ Միջնակարգ դպրոցներում ներգրավվածության մակարդակը բարձրացել է՝ շնորհիվ տասնյակ հազարավոր փախստական երեխաների, որոնք կրկին դպրոց են գնում. միայն 2019 թվականին այս աճը 2% է կազմել։ Այնուամենայնիվ, ՔՈՎԻԴ-19 համավարակն այժմ սպառնում է ի չիք դարձնել այս և այլ առաջնային կարևորություն ունեցող առաջխաղացումները: Այս վտանգն առանձնապես մեծ է փախստական աղջիկների համար։ Փախստական աղջիկներն առանց այն էլ կրթության ավելի քիչ հնարավորություն ունեն, քան տղաները, և միջնակարգ կրթության տարիքին հասնելուց հետո նրանց դպրոց հաճախելու հավանականությունը կիսով չափ կրճատվում է։
Հիմնվելով ՄԱԿ ՓԳՀ-ի տվյալների վրա, «Մալալա» հիմնադրամի գնահատմամբ՝ ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով միջնակարգ դպրոց հաճախող փախստական աղջիկների կեսն այս ամիս դպրոցների վերաբացումից հետո այլևս դպրոց չի գնա։ Այն երկրներում, որտեղ փախստական աղջիկների համախառն ներգրավվածությունը միջնակարգ դպրոցներում արդեն իսկ 10 տոկոսից էլ քիչ էր, բոլոր աղջիկները դուրս մնալու վտանգի տակ են, ինչն ահազանգող կանխատեսում է և մեծապես կազդի հետագա սերունդների վրա։
«Ինձ հատկապես մտահոգում է փախստական աղջիկների վրա ազդեցությունը։ Կրթությունը ոչ միայն մարդու հիմնարար իրավունքն է, այլև պաշտպանություն և տնտեսական օգուտներ է ապահովում փախստական աղջիկների, նրանց ընտանիքների և համայնքների համար։ Միջազգային հանրությունն իրավունք չունի ձախողել՝ նրանց ընձեռելու այն հնարավորությունները, որոնք կրթությունն է տալիս», ասաց Գրանդին։
ՔՈՎԻԴ-19-ով պայմանավորված սահմանափակումներին հարմարվելն առաձնապես բարդ էր աշխարհի փախստականների 85 տոկոսի համար, որոնք ապրում են զարգացող կամ ամենաքիչ զարգացած երկրներում։ Բջջային հեռախոսները, պլանշետները, դյուրակիր համակարգիչները, կապը և նույնիսկ ռադիոընդունիչները միշտ չէ, որ հասանելի են տեղահանված համայնքների համար։
ՄԱԿ ՓԳՀ-ն, կառավարությունները և գործընկերներն անխոնջ աշխատում են կարևորագույն բացերը շտկելու և համավարակի ընթացքում փախստականների կրթության շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ առցանց ուսումնառության, հեռուստացույցի և ռադիոյի միջոցով, ինչպես նաև աջակցում են ուսուցիչներին և խնամակալներին՝ շփվելու սովորողների հետ՝ միևնույն ժամանակ հետևելով առողջապահական կանոններին։
Զեկույցում արտացոլված են ընտանիքների, համայնքների ու կառավարությունների գործադրած ջանքերը՝ ուղղված փախստական երեխաների համար կրթության ապահովմանը։ Ներկայացվում են նաև այն կառավարությունների դրական օրինակները, որոնք օրենքով ամրագրել են փախստական երեխաների դպրոց հաճախելու իրավունքը, ինչպես նաև ներկայացվում են դեպքեր Էկվադորից և Իրանից։ Թվային նորարարության ոլորտի օրինակներից առանձնացվում է Եգիպտոսի կրթության նախարարը, ինչպես նաև Հորդանանում բնակվող ընտանիքներից մեկը, որը շահել է առցանց կրթության անցում կատարելուց։ Այն փաստը, որ աշխարհի փախստականների կեսից ավելին ապրում են քաղաքային պայմաններում, ավելի է շեշտում փախստականներին ընդունելու պատրաստ քաղաքների կարևորությունը, և Մեծ Բրիտանիայի Քովենթրի քաղաքի ղեկավարը ներկայացնում է, թե ինչպես է քաղաքը լուծում այդ խնդիրը և թե ինչու է այդ ամենն այնքան կարևոր:
Զեկույցը կառավարություններին, մասնավոր հատվածին, քաղաքացիական հասարակությանը և այլ առանցքային շահագրգիռ կողմերին կոչ է անում միավորելու ուժերը՝ գտնելու այնպիսի լուծումներ, որոնք կարող են հզորացնել ազգային կրթական համակարգերը և շաղկապել հավաստագրված կրթական մոտեցումները, ինչպես նաև ապահովելու և երաշխավորելու կրթության ֆինանսավորումը։ Այս գործողությունները չձեռնարկելու դեպքում կկանգնենք կրթության հնարավորությունից զրկված փախստական երեխաների կորսված սերունդ ունենալու վտանգի առջև, ահազանգում է զեկույցը։
Փախստականների կրթությանը սպառնացող վտանգները միայն ՔՈՎԻԴ-19-ով չեն սահմանափակվում։ Դպրոցների վրա կատարվող հարձակումները և դրանց թվի աճն այլևս դաժան իրականություն են։ Զեկույցում հանգամանալից անդրադարձ է կատարվում Աֆրիկայի Սահել շրջանին, որտեղ բռնությունների պատճառով ավելի քան 2500 դպրոց են փակել, ինչը բացասաբար է անդրադարձել 350,000 աշակերտի կրթության վրա:

In a report released today, titled “Coming Together for Refugee Education,” UNHCR, the UN Refugee Agency, predicts that unless immediate and bold action is taken by the international community to beat back the catastrophic effects of COVID-19 on refugee education, the potential of millions of young refugees living in some of the world’s most vulnerable communities will be further threatened. The data in the report is based on the gross enrolment figures from the 2019 school cycle.
While children in every country have struggled with the impact of COVID-19 on their education, the report finds that refugee children have been particularly disadvantaged. Before the pandemic, a refugee child was twice as likely to be out of school as a non-refugee child. This is set to worsen – many may not have opportunities to resume their studies due to school closures, difficulties affording fees, uniforms or books, lack of access to technologies or because they are being required to work to support their families.
“Half of the world’s refugee children were already out of school,” said Filippo Grandi, UN High Commissioner for Refugees. “After everything they have endured, we cannot rob them of their futures by denying them an education today. Despite the enormous challenges posed by the pandemic, with greater international support to refugees and their host communities, we can expand innovative ways to protect the critical gains made in refugee education over the past years.”
Without greater support, steady, hard-won increases in school, university, and technical and vocational education enrolment could be reversed – in some cases permanently - potentially jeopardizing efforts to achieve Sustainable Development Goal 4 of ensuring inclusive and equitable quality education for all.
In a powerful Final Word to the report, the Vodafone Foundation and UNHCR Ambassador for the Instant Network Schools Programme, Mohamed Salah, said: “Ensuring quality education today means less poverty and suffering tomorrow. Unless everyone plays their part, generations of children – millions of them in some of the world’s poorest regions – will face a bleak future. But if we work as a team, as one, we can give them the chance they deserve to have a dignified future. Let’s not miss this opportunity.”
The 2019 data in the report is based on reporting from twelve countries hosting more than half of the world’s refugee children. While there is 77% gross enrolment in primary school, only 31% of youth are enrolled in secondary school. At the level of higher education, only 3% of refugee youth are enrolled.
Far behind global averages, these statistics nevertheless do represent progress. Enrolment in secondary education rose with tens of thousands of refugee children newly attending school; a 2% increase in 2019 alone. However, the COVID-19 pandemic now threatens to undo this and other crucial advances. For refugee girls, the threat is particularly grave.
Refugee girls already have less access to education than boys and are half as likely to be enrolled in school by the time they reach secondary level. Based on UNHCR data, the Malala Fund has estimated that as a result of COVID-19, half of all refugee girls in secondary school will not return when classrooms reopen this month. For countries where refugee girls’ gross secondary enrolment was already less than 10%, all girls are at risk of dropping out for good, a chilling prediction that would have an impact for generations to come.
“I am especially concerned with the impact on refugee girls. Not only is education a human right, but the protection and economic benefits to refugee girls, their families, and their communities of education are clear. The international community simply cannot afford to fail to provide them with the opportunities that come through education,” said Grandi.
Adapting to the limitations imposed by COVID-19 has been especially tough for the 85% of the world’s refugees who live in developing or least developed countries. Mobile phones, tablets, laptops, connectivity, even radio sets are often not readily available to displaced communities.
UNHCR, governments, and partners are working tirelessly to bridge critical gaps and ensure the continuity of refugee education during the pandemic through connected learning, television and radio, and by supporting teachers and caregivers to engage with students while observing health guidelines.
The report shows how families, communities and governments are working to provide education to refugee children. It shows positive examples of governments that have written into law the right of refugee children to attend state schools, with stories from Ecuador and Iran. Examples of digital innovation are highlighted by the Minister of Education in Egypt, and by a family in Jordan benefiting from the transition to online learning. With over half the world’s refugees living in urban settings, the importance of cities welcoming refugees is emphasized, with the Mayor of Coventry, UK, sharing how the city manages and why it makes sense.
The report calls on governments, the private sector, civil society and other key stakeholders to join forces to find solutions which strengthen national education systems and link with pathways towards certified education, and to secure and safeguard education financing. Without such action, the report warns, we risk a lost generation of refugee children deprived of their education.
The risks to refugee education do not stop with COVID-19. Attacks on schools are a grim and growing reality. The report focuses on Africa’s Sahel region where violence has forced the closure of more than 2,500 schools affecting the education of 350,000 students.